پرینت سه بعدی معمولا در ایران به صورت ساعتی محاسبه می شود.

به طوری که بعد از دریافت فایل از سمت مشتری ، فایل در داخل نرم افزار قرار داده میشود و نرم افزار به صورت اتوماتیک با توجه به پارامترهای تعریف شده مانند سرعت ، دقت لایه ها ، ضخامت تعیین شده برای دور کار ، میزان دانسیته داخل کار و .... زمان دقیق اجرای فرایند پرینت سه بعدی را محاسبه میکند.لذا از این طریق می توان با توجه به مدت ساعت کارکرد پرینتر سه بعدی هزینه را برآورد کرد.

معمولا در ایران هزینه پرینت سه بعدی بین 10 تا 20 هزار تومان در نظر گرفته میشود.

که این اختلاف می تواند متناسب با موقعیت جغرافیایی باشد( که در شهرستان های مختلف متفاوت هست)

 یا به دلیل استفاده از دستگاه های صنعتی یا غیر صنعتی باشد.چرا که دقت دستگاه های اروپایی به مراتب بالاتر از چینی می باشد.همچنین هزینه تولید، که شامل مواد مصرفی می باشد در پرینتر های سه بعدی صنعتی به مراتب بالاتر از پرینتر های سه بعدی چینی می باشد و کیفیت خروجی بالاتری نسبت به دستگاه های چینی دارد.

نکته قابل توجه این است که در خیلی موارد مشاهده شده که مشتری یک فایل را برای چند شرکت ارسال می کند که بر فرض تمام شرکت ها هزینه پرینت را مثلا 10 هزار تومان عنوان می کنند، ولی در نهایت هزینه پرینت سه بعدی متفاوتی را برای همان فایل از شرکت های مختلف دریافت می کند و این سوال برای ایشان پیش می آید که چگونه با هزینه ساعتی 10 هزار تومان هر شرکت یک قیمت عنوان می کند؟

جالب است بدانید با تغییر هر پارامتر در پرینت سه بعدی ساعت اجرای کار تغییر می کند مثلا سرعت پرینت 30 به 40 تغییر کند ممکن است چندین ساعت زمان پرینت را کاهش دهد یا بر فرض دانسیته از 10% به 40% برسد قطعا زمان پرینت افزایش می یابد و در قیمت تاثیر گذار خواهد بود.

لذا برای تصمیم گیری در مورد ارائه یک فایل به شرکت ، پارامتر های مختلف را باید در نظر گرفت تا در این صورت بتوان قیمت واقعی کار را محاسبه کرد، و صرف این که یک شرکت هزینه کمتر برای پرینت سه بعدی عنوان کرده پارامتر مناسبی نمی تواند باشد چرا که قطعا در کیفیت محصول نهایی تاثیر گذار خواهد بود.

پارامتر های اصلی و مهم در کیفیت نهایی محصول شما موارد زیر است :

1)       ضخامت لایه:  معمولا از 50 تا 300 میکرون قایل تنظیم است که هرچه کمتر باشد دقت و کیفیت کار بالاتر می رود و هزینه افزایش پیدا می کند.

2)      میزان دانسیته یا infill : از 0 تا 100% است که اگر 100% باشد حجم داخل کار کاملا تو پر است که برای قطعاتی است که قرار است بعد از پرینت عملیات ماشینکاری یا ... صورت گیرد.معمولا میزان دانسیته را برای پرینت سه بعدی از 10 تا 30% در نظر می گیرند که هرچه بیشتر باشد استحکام بیشتر و هزینه افزایش پیدا می کند.

3)      ضخامت دیواره : معمولا 1 تا 3 لایه برای دیواره کار در نظر می گیرند که این پارامتر تاثیر در استحکام در برابر ضربه و شکست دارد که قطعا تعداد دیواره تاثیر مستقیم در زمان و قیمت پرینت دارد

لذا با دانستن این مطالب بهتر می توان تصمیم گرفت که علت تفاوت در قیمت نهایی کار چه عواملی می تواند باشد. و بهتر است زمان ارسال فایل برای تعیین قیمت هزینه پرینت سه بعدی ، موارد زیر را نیز عنوان کنید تا قیمت را بهتر بتوانید مقایسه کنید.

به عنوان مثال می توان گفت فایل ارسالی با ضخامت 200 میکرون و دانسیته 20% و تعداد دیواره 2 لایه محاسبه گردد.

معمولا مقادیر بالا برای یک قطعه با کیفیت مطلوب در نظر گرفته می شود.
تگ ها: پرینت سه بعدی